بستن فهرست
عضویت در باشگاه
اولین نفری باشید، که مطلع می شود!

برای اطلاع از جشنواره های فروش، تخفیف های استثنایی و بسیــــاری از موارد جــــــذاب دیگر،عضوی از کسانی باشید که خبرنامه ما را دریافت می کنند .

ترمووود چیست؟

ترمووود چیست؟

Thermowood یک برند تجاری ثبت شده تحت مالکیت انجمن بین المللی Thermowood می باشد.


برند تجاری Thermowood یک نشان محصولات چوبی است که از طریق روشی که در فنلاند ایجاد و توسعه یافته، ساخته می شوند. تنها اعضای انجمن بین المللی Thermowood حق قانونی استفاده از کلمه Thermowood  برای چوب اصلاح شده حرارتی را دارا می باشند.
به دلیل خاصیت ماندگاری و دوام بهبود یافته در مقابل پوسیدگی، این محصولات برای شرایط آب و هوایی بد بسیار مناسب می باشند. ظاهر زیبای چوبی و ثبات ابعادی, این محصولات را برای دکوراسیون داخلی بسیار مناسب می سازد. بخش ThermoWood Concept کیفت محصولات واقعی Thermowood  را از لحاظ فنی و محیط زیستی تضمین می نماید.


انجمن بین المللی Thermowood در سال 2000 تاسیس شد. هدف این انجمن به طور کلی ترویج استفاده از محصولات Thermowood  می باشد. تنها اعضای این انجمن مجاز به استفاده از این نام تجاری می باشند. این اعضا در زمینه های استاندارد سازی, کنترل کیفیت و تحقیق برای افزایش استفاده از این محصولات با یکدیگر همکاری میکنند.

 

این نکته برای استفاده کنندگان از چوبهای اصلاح شده حرارتی بسیار مهم است که در نظر داشته باشند که اطلاعات فنی منتشر شده توسط انجمن بین المللی Thermowood برای تمام چوبهای اصلاح شده حرارتی موجود در بازار معتبر نمی باشد. این اطلاعات تنها برای محصولات ترمووود واقعی که تحت نظارت سیستم کنترل کیفیت مستقل تولید و توسط این مجموعه تایید شده است معتبر می باشد. گذشته از این, طبقه بندی محصولات هم (ترمو نوع S, D) مستقیما توسط شرکتهای غیر عضو کپی می شوند.

 

متاسفانه امروزه استفاده غیرقانونی از کلمه Thermowood برای بازاریابی چوب اصلاح شده حرارتی انجام می گیرد.

 

 

فرآیند تولید ترمووود

در روش صنعتی, فرایند اصلاح گرمایی توسط VTT و مطابق با صنعت چوب فنلاند توسعه پیدا کرده است. روش ترمووود تحت لیسانس انجمن بین المللی ترمووود و اعضای آن می باشد.

 

ترمووود دارای 2 روش استاندارد می باشد:

Thermo-S                                                       Thermo-D

 

(S مخفف کلمه Stability یا پایداری است)

در این روش چوب تا 180 درجه سانتی گراد حرارت می بیند تا مقاومتش بالا رود و در مقابل تغییرات ابعادی ثابت بماند. محصولات این روش بین 6 الی 8 درصد بسته به میزان رطوبت محیط تغییر ابعاد یا تورم خواهند داشت. گونه های سوزنی این محصولات برای استفاده در داخل ساختمان، اتصالات در محیط خشک، مبلمان داخل، سونا، اجزای درب و پنجره و گونه های پهن برگ برای اتصالات در هر آب و هوا، مبلمان، کف پوش توصیه می گردند.

 

(D مخفف کلمه Durability یا دوام است)

در این روش چوب تا 220 درجه سانتی گراد حرارت می بیند و استحکام آن در مقابل کلیه عوامل جوی بالا می رود و برای استفاده در محیط های خارجی و محوطه های باز بسیار مناسب است. محصولات این روش بین 4 الی6 درصد بسته به میزان رطوبت محیط تغییر ابعاد یا تورم خواهند داشت. گونه های سوزنی این محصولات برای استفاده در نما، دیوار، درب های بیرونی، پشت پنجره، حمام و سرویس بهداشتی، کف پوش و مبلمان فضای سبز، آلاچیق، پرگولا، فلاور باکس و گونه های پهن برگ برای تمام مصارف مشابه نوع s با رنگ تیره تر توصیه می گردد.

 

 

الوارهای اصلاح شده توسط دما می توانند به سه مرحله اصلی تقسیم بندی شوند:

 

مرحله اول افزایش دما و خشک کردن در دمای بالا توسط کوره: دمای کوره توسط بخار و گرما به سرعت تا سطح حدود 100 درجه سانتی گراد افزایش پیدا می کند. بعد از آن دما به صورت پیوسته و یکنواخت تا 130 درجه سانتی گراد افزایش یافته که موجب خشک شدن می شود و مقدار رطوبت چوب به نزدیکی صفر می رسد.

 

مرحله دوم عملیات گرمایش شدید: زمانیکه مرحله خشک شدن انجام پذیرفت, دمای داخل کوره بین 190(برای ترمو S) و 212(برای ترمو D) افزایش می یابد. هنگامیکه دما به این نقاط رسید, دما برای 2 تا3 ساعت در همین نقطه باقی می ماند.

 

مرحله سوم خنک کردن و تعیین رطوبت: مرحله آخر پایین آوردن دما توسط سیستم آب پاشی می باشد. زمانیکه دما به 80 تا 90 درجه سانتی گراد رسید رطوبت دهی مجدد و تعیین سطح رطوبت صورت می پذیرد تا میزان رطوبت را به سطح قابل استفاده بین 4 تا 6 درصد برساند.

 

 

0%