0%
دستورالعمل رنگ

آماده سازی چوب و رنگ کاری با رنگ BRILLUX

 آماده سازی سطح چوب برای رنگ آمیزی و شرایط مورد نیاز :

- سطح چوب قبل از رنگ آمیزی باید خشک، عاری از گرد و خاک، گرد سنباده و چربی باشد.

- در صورت وجود رنگ، باید سطح را بوسیله سنباده از وجود رنگ پاک کرده و سپس رنگ را روی چوب اعمال کرد.

- درصورت نو بودن سطح زیر کار( عدم وجود لایه قبلی رنگ) میتوان برای آماده سازی سطح، از سنباده شماره ۲۸۰ استفاده کرد( در غیر اینصورت باید از سنباده ای با شماره کمتر یعنی زبری بیشتر مثل ۲۲۰ یا ۸۰ استفاده کرد).

 

* نکته مهم در راستای سنباده زنی چوب این است که حتما جهت حرکت سنباده روی چوب باید در راستای الیاف چوب باشد و از هر گونه حرکت دادن سنباده در جهت عمود بر الیاف خصوصأ در سنباده های شماره پایین باید خودداری کرد.

 

آماده سازی رنگ برای اعمال روی چوب :

- رنگ، نیاز به هیچگونه حلال یا رقیق کننده ندارد و افزودن هر ماده ای به عنوان حلال یا رقیق کننده به رنگ از کیفیت نهایی رنگ می کاهد.

- رنگ قبل از مصرف، باید کاملا هم بخورد تا قسمت رنگدانه و حلال موجود در رنگ کاملا با هم ترکیب شود.

- بهترین روش مخلوط کردن حلال و رنگدانه در قوطی رنگ، هم زدن توسط وسیله ای مانند میله چوبی یا فلزی است.

 

نحوه اعمال رنگ روی چوب :

- پس از هم زدن رنگ، میتوان با برداشتن مقدار کمی از رنگ، آن را روی سطح خشک و تمیز چوب در راستای الیاف چوب بطور کامل پخش کرد. نیازی نیست که حتما لایه ای دارای ضخامت قابل تشخیص از رنگ روی سطح چوب بر جای بماند. میزان مطلوب، میزانی است که صرفأ با حرکت دادن مکرر قلم روی سطح چوب به صورت لایه ای بسیار کم ضخامت پس از گذشت حدود ۱۰ دقیقه خشک شود( این زمان بسته به گونه چوب متفاوت است). این حرکت صرفا بایددر راستای الیاف چوب باشد

- روش دیگر اعمال رنگ روی چوب، بصورتی است که پس از پخش کردن و قرار دادن رنگ روی چوب بوسیله قلم، میتوان رنگ پخش شده یا لکه گذاری شده را با دستمال تنظیف در راستای الیاف چوب کشید. باید احتیاط نمود که تحت هیچ شرایطی دست خود را روی چوب قرار نداد، زیرا در اینصورت جای دست روی چوب می ماند. لازم به ذکر است که پس از اعمال رنگ روی چوب با دستمال تنظیف، رنگ چوب بصورت مات می شود.

زمان اعمال دست دوم رنگ روی سطح چوب :

- بهترین حالت ممکن برای دست دوم رنگ شرایطی است که از اعمال دست اول رنگ، یک شب گذشته باشد. اما در محیط هایی که تهویه مطبوع دارند و جریان هوا اطراف چوب وجود دارد میتوان دست دوم رنگ را پس از حدود ۱۲ ساعت روی سطح چوب اعمال کرد،

- این زمان در فصول گرم سال میتواند زمانی بین ۷-۱۰ ساعت باشد.

 

شستن قلم موی رنگ کاری و سایر ابزار :

- برای شستن قلم مو و ابزار یا دست میتوان از تینر استفاده کرد.

- در صورت عدم دسترسی به تینر میتوان از آب ولرم و مواد شوینده مثل صابون یا هر ماده ای که عمل شستشو با کف را انجام می دهد استفاده کرد.

 

پولیش نهایی سطح در صورت نیاز به سطحی لطیف حین لمس :

- سطح چوب رنگ آمیزی شده را میتوان در صورت نیاز به لمس به صورت سطحی لطیف، با سنباده شماره بسیار بالا مثل ۲۵۰۰ صرفأ در راستای الیاف چوب و بصورت حرکت رفت و برگشت بدون فشار روی سطح پولیش نمود.

- در صورت عدم دسترسی به سنباده میتوان با پارچه هایی که دارای بافت محکمی هستند و کرک پس نمی دهند( مثل پارچه کتان سفت) عمل پولیش را انجام داد.

- زمان پولیش کاری حداقل ۲۴ ساعت پس از دست دوم رنگ و اطمینان کامل از خشکی سطح رنگ کاری شده می باشد.

 

تعداد لایه های پوشش مورد نیاز :

- حداقل لایه پوشش مورد نیاز برای رنگ کاری محصولات چوبی داخل ساختمان ۱ دست می باشد و حداکثر ۲ دست.

- حداقل لایه پوشش مورد نیاز برای رنگ کاری محصولات چوبی خارج ساختمان ۲ دست می باشد و حداکثر ۳ دست.